Am fost prezenți la Nexus Gamers Pub pentru a asista la meciurile primului turneu de CS2 din țara noastră cu prizepool de 3500 de euro. Mai jos aveți toate evenimentele zilei așa cum au fost trăite la fața locului.

• Finala mică: HyperSpirit 2-0 Fsociety

[01:40] Nexus, primii campioni ai României la CS2!

Nexus reușește remontada împotriva lui MoDo și câștigă primul turneu de CS2 din România după 13-8 pe harta decisivă împotriva AimClub!

[00:15] Nexus egalează la 1! Mergem în decisiv pe Vertigo!

[00:00] Overtime pe harta 2 a finalei mari!

16-13 pentru Nexus pe harta pe care au ales-o după o hartă cu mai multe emoții decât și-ar fi dorit în meciul pentru premiul cel mare.

[23:55] HyperSpirit câștigă finala mică cu 2-0!

Locul 3 în valoare de 500 de euro din partea Str8 este adjudecat de HyperSpirit după o victorie cu 13-11/13-6 împotriva Fsociety în finala mică.

[23:10] HyperSpirit 1-0 Fsociety

O hartă extrem de greu de departajat în startul finalei mici, dar pe care HyperSpirit și-o adjudecă cu 13-11. Urmează Anubis.

[23:05] AimClub 1-0 Nexus în finala mare

AimClub domină Mirage, harta pe care au ales-o în finala pentru premiul de 2000 de Euro! Urmează Nuke, harta aleasă de BTN & co.

[22:30] A început finala!

În finala mică pentru locul 3 în valoare de 500 de euro se întâlnesc HyperSpirit cu Fsociety.

[21:55] Nexus se califică în finală după 2-0 vs HyperSpirit

Ambele semifinale se termină cu scorul de 2-0, după ce Nexus câștigă și Ancient (13-11), harta pe care au ales-o în semifinala împotriva foștilor jucători de la OneTap.

Finala este între fețe cunoscute, BTN și echipa își vor înfrunta vechiul coleg, pe MoDo.

[21:40] AimClub, prima finalistă, victorie cu 2-0 împotriva Fsociety!

O adevărată remontada pentru MoDo și CHANKY pe harta 2! Conduși cu 10-4, AimClub au întors scorul și au câștigat cu 13-11. Se califică în finala, acolo unde așteaptă câștigătorii dintre Nexus și HyperSpirit.

[21:20] Fsociety 8-4 AimClub (0-1) și HyperSpirit 7-5 Nexus (0-1) la jumătatea hărților secunde

[20:45] Nexus 1-0 HyperSpirit

Chiar dacă HyperSpirit au luat 4 runde pe partea de tero pe una dintre cele mai CT sided hărți, nu au reușit să întoarcă scorul de la pauză și au pierdut prima hartă cu 6-13. Urmează Ancient, harta aleasă de Nexus, iar echipa lui BTN are șansa să ajungă în finală fără să piardă vreo hartă.

[20:40] AimClub 1-0 Fsociety

Echipa lui MoDo câștigă lejer Mirage, cu 13-3, harta pe care au ales-o. Urmează Anubis.

[20:30] Nexus 8-4 HyperSpirit la jumătatea primei hărți

Sunt de ajuns 4 runde pe partea de tero pentru HyperSpirit pe harta aleasă de ei?

3. Ancient

[19:35] Reamintim componența fiecărei echipe din cele 4 calificate în semifinale

1. AimClub: MoDo, Ed1m, Reus, zewts și CHANKY
2. Fsociety: warbringer, nJ, FLVSH, awks și Fwul1
3. Nexus: BTN, smekk, XELLOW, ragga și S0und
4. HyperSpirit: GEOHYPE, swiiffter, zrkk-, ADRON și Romanu

[19:20] HyperSpirit câștigă cu 2-0 vs Trickst3rs după un maraton pe a doua hartă

Mirage, a doua hartă a sfertului dintre HyperSpirit și Trickst3rs a avut nevoie de 4 overtimeuri pentru a afla câștigătorii. HyperSpirit înving cu 22-20 și sunt ultima echipă calificată în semifinale, acolo unde vor juca împotriva Nexus.

[19:10] Fsociety, a treia semifinalistă după 13-9 pe harta decisivă vs U Cluj

[19:05] MoDo și CHANKY trec în semifinale după 2-1 vs Abcd

AimClub câștigă cu 13-5 harta decisivă, Nuke, și avansează în semifinale, acolo unde așteaptă câștigătorii meciului dintre Fsociety și U Cluj.

[19:00] HyperSpirit și Trickst3rs, aproape imposibil de despărțit pe Mirage, al treilea overtime - 15-15

[18:20] HyperSpirit 7-5 Trickst3rs pe harta 2, pauză tehnică din nou

HyperSpirit conduc cu 1-0 la hărți și par să se îndrepte către 2-0, fiind în avantaj la pauză pe Mirage. Încă o pauză tehnică și jumătatea a doua este amânată.

[18:15] abcd 1-1 AimClub

Încă un sfert care are nevoie de hartă decisivă. AimClub revin în meci după 13-3 pe Mirage și, oricât de dubios ar suna, scorul e mincinos. AimClub au condus cu 11-0 pe partea de tero și aveau șansa să fie protagoniștii primului 13-0 din istoria CS2-ului pe LAN din România.

Urmează Nuke, harta decisivă.

[18:00] U Cluj 1-1 Fsociety

Fsociety egalează scorul la hărți după 13-10 pe Anubis. Sfertul de finală va fi decis de ultima hartă, Overpass.

[17:45] Nexus, prima semifinalistă după 2-0 vs UDP

Victorie dominantă pentru Nexus cu 13-5, 13-5 pe Nuke și Ancient împotriva UDP. Vor juca în semifinale împotriva câștigătorilor sfertului dintre HyperSpirit și Trickst3rs.

[17:35] HyperSpirit 1-0 trickst3r (13-10)

Urmează Mirage.

[17:30] Nexus, aproape de o victorie rapidă în sferturi? 1-0 și 9-3 la pauza hărții 2

[17:25] ABCD 1-0 AimClub (13-9)

[17:20] HyperSpirit 7-7 Trickst3rs

Primă hartă echilibrată pe Anubis.

[17:05] Probleme tehnice la sfertul HyperSpirit vs Trickst3rs, meciul se reia și scorul e 4-4 pe prima hartă

[17:00] Nexus câștigă prima hartă vs UDP cu 13-5 (1-0)

Urmează Ancient, harta aleasă de Nexus. Decisiva se joacă pe Overpass dacă va fi nevoie.

[17:00] U Cluj 1-0 Fsociety

U Cluj își câștigă lejer pick-ul și urmează Anubis, harta aleasă de fsociety.

[16:55] U Cluj se apropie de o victorie rapidă pe prima hartă, 10-2 la pauză vs fsociety

[16:50] Nexus 8-4 UDP Romania la jumătatea primei hărți

[16:30] Încep meciurile, reminder că toate hărțile sunt MR12 🙂

[16:05] Map pool pentru cele 4 meciuri